O mnieJestem młodą mamą i piszę tego bloga dla wszystkich przyszłych rodziców. Staram się gromadzić tu najważniejsze artykuły związane z ciążą, porodem oraz wychowaniem dziecka w pierwszych miesiącach życia. W wolnych chwilach robię sery kozie, co przedstawiam na stosownej stronie.


Tygodnie ciąży:

1 tydzień ciąży

2 tydzień ciąży

3 tydzień ciąży

4 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

8 tydzień ciaży

9 tydzień ciąży

10 tydzień ciaży

11 tydzień ciaży

12 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży


Teksty opisujące kolejne tygodnie ciąży pojawią się niebawem. Dziekuję za Waszą wyrozumiałość :)Dziecko po porodze - artykuły poradnikowe:


Raczkowanie

Chwytanie i rzucanie 

Gaworzenie

Rytm życia niemowlaka

Dlaczego dziecko płacze?

Zabawki niemowlęcia

Zdrowie psychiczne dziecka


Zabawki niemowlęcia

Jakimi zabawkami warto obdarzać w pierwszym roku życia naszego malca? Na pewno muszą to być zabawki bezpieczne i higieniczne (niemowlę, jak wiemy, chętnie wszystko wkłada do buzi), a jednocześnie estetyczne i dostosowane do potrzeb i możliwości związanych z wiekiem dziecka.
I tak nie będziemy kupowali dziecku w I roku życia włochatych misiów czy lalek z perukami. Natomiast chętnie kupimy mu misia czy laleczkę piszczącą z gumy, które to zabawki trudno uszkodzić, a łatwo umyć. Nie będziemy też kupować niemowlęciu żadnych zabawek mechanicznych w metalowej, twardej oprawie, którymi łatwo się skaleczyć Wyjątek może stanowić tu bąk grający — zabawka bardzo atrakcyjna dla dzieci już w tym wieku, a jednocześnie skonstruowana mocno, bezpieczna.


eko-zabawki dla dzieckaW pierwszym półroczu życia dziecka dla rozwoju jego chwytów będą bardzo przydatne różnego rodzaju i kształtu grzechotki, najlepiej z miękkiego plastyku. W drugim półroczu zabawki niemowlęcia to oprócz grzechotek i gryzaczka (bardzo wskazanego w okresie wyrzynania się ząbków, przy swędzeniu dziąseł, warto dołożyć dziecku do zabaw małe, drewniane, różnokolorowe klocki, którymi mogłoby do woli rzucać, a także wiaderko plastykowe do wyjmowania i wkładania drobnych zabawek (m. in. też klocków i krążków od piramidek drewnianych). Oczywiście dobrze jest mieć kilka piłek różnej wielkości, od tych małych, mieszczących się w jednej rączce dziecka, do tych wielkich, ale lekkich, bo nadymanych, piłek wodnych, które najłatwiej jest toczyć po ziemi w kierunku taty czy mamy siedzących naprzeciw. Interesujące są też dla naszego malca w tym czasie różnego rodzaju drewniane lub plastykowe pojazdy na kółkach — mocnej konstrukcji, które można „gonić” i doganiać, raczkując za nimi po podłodze. Ciekawe są też zestawy zabawek wkładanych jedne w drugie — jak np. beczułki czy kubeczki plastykowe.
Kiedy jednak zabawki niemowlęcia zabraknie pod ręką, a nikomu nie będziemy zakłócali ciszy — możemy śmiało dać naszemu malcowi 2 pokrywki od garnków aluminiowych czy dwie łyżki drewniane lub aluminiowe — będzie nim postukiwał i będzie go to cieszyło, a tym samym nie dopuścimy do nudy — największego wroga rozwoju dziecka.