O mnieJestem młodą mamą i piszę tego bloga dla wszystkich przyszłych rodziców. Staram się gromadzić tu najważniejsze artykuły związane z ciążą, porodem oraz wychowaniem dziecka w pierwszych miesiącach życia. W wolnych chwilach robię sery kozie, co przedstawiam na stosownej stronie.


Tygodnie ciąży:

1 tydzień ciąży

2 tydzień ciąży

3 tydzień ciąży

4 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

8 tydzień ciaży

9 tydzień ciąży

10 tydzień ciaży

11 tydzień ciaży

12 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży


Teksty opisujące kolejne tygodnie ciąży pojawią się niebawem. Dziekuję za Waszą wyrozumiałość :)Dziecko po porodze - artykuły poradnikowe:


Raczkowanie

Chwytanie i rzucanie 

Gaworzenie

Rytm życia niemowlaka

Dlaczego dziecko płacze?

Zabawki niemowlęcia

Zdrowie psychiczne dziecka


Jak wychować niemowlę?

Wychowanie niemowlęcia – porady

Niewątpliwie wszyscy rodzice pragną, by ich dzieci stały się z czasem pełnowartościowymi, a więc zdolnymi do samodzielnego życia i pożytecznymi członkami społeczeństwa. Niestety jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że aby ich dzieci wyrosły na pełnowartościowe jednostki w społeczeństwie, trzeba im zapewnić właściwe warunki, nie tylko opiekuńcze, ale i wychowawcze od pierwszych dni ich życia. A tymczasem jakże często można się spotkać jeszcze dziś z twierdzeniem, że wychowanie zaczyna się dopiero w okresie szkoły, ewentualnie przedszkola, a wiek do lat 3 to okres tylko „hodowania” dziecka. Zaniedbanie wychowania dziecka w tym okresie trudno jest odrobić. W przyszłości może to zaniedbanie być powodem dużych trudności wychowawczych.
A przecież to już w tym wieku właśnie dziecko zaczyna uczyć się kontaktów ze społeczeństwem, w które ma wrastać (uśmiech, gest powitania i pożegnania, początki porozumienia słownego, objawy przywiązania do matki, kojące działanie jej obecności), przyswaja sobie pierwsze nawyki kulturalno-higieniczne, które mają mu ułatwić dalsze coraz to samodzielniejsze życie (picie i jedzenie samodzielne, sygnalizowanie w porę o swych potrzebach fizjologicznych, umiejętność rozbierania się i próby ubierania), uczy się — naśladując w tym dorosłych — odpowiedniego zachowania w różnych sytuacjach (np. dmucha na gorącą zupę, przynosi ojcu wracającemu z pracy domowe pantofle, podsuwa gościom krzesła).

Już w tym wieku możemy przez niewłaściwe wychowanie spowodować, że nasze dziecko stanie się małym terrorystą albo dzikusem, nadmiernie lękliwym, bojącym się obcych ludzi, a także nawet „własnego cienia”, wrażliwym na każdy niespodziewany, ostrzejszy dźwięk, o byle co płaczącym i rozgrymaszonym… (albo też, co najgroźniejsze, możemy mieć dziecko otępiałe, zapóźnione w rozwoju ruchowym, umysłowym i uczuciowym).
Ażeby dobrze wychowywać swoje dziecko, musimy przede wszystkim zapoznać się z jego możliwościami rozwojowymi, by zdawać sobie sprawę, czego możemy w jakim wieku od niego wymagać i jakie stwarzać mu warunki najwłaściwsze dla jego prawidłowego rozwoju. I oczywiście — musimy nasze poglądy na wychowanie wspólnie uzgadniać. To znaczy umówić się, że będziemy my — rodzice, łącznie z resztą domowników — postępować z dzieckiem zawsze w sposób jednolity. Przybierzemy jakąś jedną, zgodną postawę wobec dziecka i konsekwentnie będziemy jej przestrzegać. Postawę oczywiście jak najserdeczniejszą i jak najżyczliwszą, ale nie rozpuszczającą. Postawę rozwijającą dziecko, ale nie wymagającą od niego rzeczy zbyt trudnych czy wręcz niemożliwych dla tego wieku. Postawę wreszcie konsekwentną, ale nie przesadnie rygorystyczną, od której nie ma nigdy odstępstwa. Postępowanie z dzieckiem musi być bowiem konsekwentne, ale zarazem też i elastyczne, dostosowane do danej sytuacji, czasem niepowtarzalnej. „Nie ma reguły bez wyjątków” — to przysłowie można tu z powodzeniem zastosować. Byle tylko z powodu naszej nadmiernej miękkości wyjątki te nie pojawiały się zbyt często…

W tym dziale będą znajdować się artykuły dotyczące wychowania niemowlęcia przez pierwszy rok jego życia. Teksty opracowane są na podstawie broszury „Jak wychować niemowlę” Państwowego Zakładu Wydawnictw Lekarskich.