O mnieJestem młodą mamą i piszę tego bloga dla wszystkich przyszłych rodziców. Staram się gromadzić tu najważniejsze artykuły związane z ciążą, porodem oraz wychowaniem dziecka w pierwszych miesiącach życia. W wolnych chwilach robię sery kozie, co przedstawiam na stosownej stronie.


Tygodnie ciąży:

1 tydzień ciąży

2 tydzień ciąży

3 tydzień ciąży

4 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

8 tydzień ciaży

9 tydzień ciąży

10 tydzień ciaży

11 tydzień ciaży

12 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży


Teksty opisujące kolejne tygodnie ciąży pojawią się niebawem. Dziekuję za Waszą wyrozumiałość :)Dziecko po porodze - artykuły poradnikowe:


Raczkowanie

Chwytanie i rzucanie 

Gaworzenie

Rytm życia niemowlaka

Dlaczego dziecko płacze?

Zabawki niemowlęcia

Zdrowie psychiczne dziecka


Rytm życia (sen, karmienie, spacery, kąpiele, zabawy)

Rytm życia (sen, karmienie, spacery, kąpiele, zabawy)

Aby zapewnić dziecku korzystne warunki rozwoju, nie możemy lekceważyć sobie jego stałego rozkładu dnia. Nawet my, dorośli, źle znosimy nieregularności w naszych posiłkach, śnie czy pracy. Co dopiero takie maleństwo. Trzeba więc bezwarunkowo dbać o to, by pory jego snu, karmienia, spacerów, kąpieli i zabaw były ustalone. Pory te wraz z wiekiem ulegają stopniowym zmianom, jednak są na pewien czas określone, powinny więc być konsekwentnie przestrzegane i dopilnowywane. I to nie tylko czasu karmienia należy przestrzegać zgodnie z zaleceniami lekarza opiekującego się dzieckiem. Ustalamy także czas spania dziennego i nocnego (też według wskazówek lekarza), czas spacerów (co najmniej 2 godz. przed południem i po południu), kąpieli (ustalenie — rano czy wieczorem) i czas zabaw przed- i popołudniowych.

dziecko bawi się klockami drewnianyjmiPrzestrzeganie stałego rytmu życia dziecka daje korzyść i naszemu malcowi, i nam, gdyż maleństwo raz przyzwyczajone do danego trybu życia chętnie mu się podporządkowuje, nie sprawiając nam w związku z tym dodatkowych kłopotów i zmartwień swym zachowaniem — zawsze pogodnym i radosnym. Natomiast raz wytrącone ze swojego regularnego trybu życia może okazywać objawy niezadowolenia, stać się rozgrymaszone, płaczliwe, marudne, a wówczas my zaczynamy tracić cierpliwość i co oczywiście wpływa na pogłębienie jego niezadowolenia i prowadzi do jeszcze większego krzyku czy płaczu.