O mnieJestem młodą mamą i piszę tego bloga dla wszystkich przyszłych rodziców. Staram się gromadzić tu najważniejsze artykuły związane z ciążą, porodem oraz wychowaniem dziecka w pierwszych miesiącach życia. W wolnych chwilach robię sery kozie, co przedstawiam na stosownej stronie.


Tygodnie ciąży:

1 tydzień ciąży

2 tydzień ciąży

3 tydzień ciąży

4 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

8 tydzień ciaży

9 tydzień ciąży

10 tydzień ciaży

11 tydzień ciaży

12 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży


Teksty opisujące kolejne tygodnie ciąży pojawią się niebawem. Dziekuję za Waszą wyrozumiałość :)Dziecko po porodze - artykuły poradnikowe:


Raczkowanie

Chwytanie i rzucanie 

Gaworzenie

Rytm życia niemowlaka

Dlaczego dziecko płacze?

Zabawki niemowlęcia

Zdrowie psychiczne dziecka


Raczkowanie i stawianie pierwszych kroków

Raczkowanie i stawianie pierwszych kroków

Już 1—2-miesięczne dziecko potrafi wykopać się nam z pieluszek, wierzgając nogami i wykonując chaotyczne ruchy całym ciałem. Potrafi też, w okresie dużej aktywności czy niezadowolenia, przemieścić się z jednego krańca łóżeczka w drugi. Dlatego też niezbędne jest już od pierwszego dnia jego pobytu wśród nas układanie go w łóżeczku z wysokimi bokami, ażeby zapobiec nieszczęściu zsunięcia się dziecka z tapczana czy stołu. Szczególnie niebezpieczny okres sprzyjający upadkom dziecka z wysokości to okres zdobywania przez nie umiejętności pełzania do tyłu oraz obrotów z plecków na brzuszek i odwrotnie. Jedna chwila pozostawienia lekkomyślnie dziecka na tapczanie czy na stole podczas przewijania bądź kąpieli może wystarczyć, by nastąpiła katastrofa, często pociągająca za sobą bardzo poważne skutki, do wstrząsu mózgu włącznie.

Z drugiej zaś strony dziecko potrzebuje ruchu — nie można więc go pozbawiać zabaw, ćwiczących sprawność jego wszystkich mięśni. Trzeba tylko zapewnić mu bezpieczne warunki do owych zabaw – ćwiczeń. 

raczkowanie i pierwsze krokiW pierwszym półroczu zwykle wystarcza mu jako miejsce takich zabaw ruchowych własne łóżeczko z wysokimi bokami, a jednocześnie na tyle obszerne, by można było w nim ćwiczyć obroty na boki, na brzuszek oraz obracać się dookoła swej osi, a także pełzać. Jednak już w drugim półroczu takie łóżeczko staje się dla dziecka mało wygodne, tym bardziej, że jeszcze miesiąc, dwa — a nasz malec zacznie stawać przy poręczy, by ćwiczyć swoje ruchy dalej już na stojąco. A wówczas bezpieczniejszy dla niego jest rozstawiony na podłodze kojec, w którym dziecko ma więcej przestrzeni niż w łóżeczku, a jednocześnie nie grozi mu upadek na główkę, poza tym ziemia jest tuż, tuż. Kojec ma przy tym tę jeszcze wyższość nad łóżkiem, że jego podłoże jest twarde, a zatem łatwiej jest dziecku odbijać się od tego podłoża i zdobywać szybciej nowe osiągnięcia ruchowe. Wreszcie w kojcu samodzielna zabawa zabawkami trwa dłużej niż w łóżeczku.