O mnieJestem młodą mamą i piszę tego bloga dla wszystkich przyszłych rodziców. Staram się gromadzić tu najważniejsze artykuły związane z ciążą, porodem oraz wychowaniem dziecka w pierwszych miesiącach życia. W wolnych chwilach robię sery kozie, co przedstawiam na stosownej stronie.


Tygodnie ciąży:

1 tydzień ciąży

2 tydzień ciąży

3 tydzień ciąży

4 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

8 tydzień ciaży

9 tydzień ciąży

10 tydzień ciaży

11 tydzień ciaży

12 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży


Teksty opisujące kolejne tygodnie ciąży pojawią się niebawem. Dziekuję za Waszą wyrozumiałość :)Dziecko po porodze - artykuły poradnikowe:


Raczkowanie

Chwytanie i rzucanie 

Gaworzenie

Rytm życia niemowlaka

Dlaczego dziecko płacze?

Zabawki niemowlęcia

Zdrowie psychiczne dziecka


9 tydzień ciąży

woje dziecko urosło do rozmiaru ziarnka grochu i waży około 15 gramów. W dziewiątym tygodniu ciąży kontynuowany jest etap, kiedy kształtują się mięśnie, nerwy i narządy dziecka. Zarodek odsuwa się w głąb ciała po naciśnięciu ściany macicy, gdy dotykasz swojego brzucha, ale nie będziesz mogła czuć jego ruchu jeszcze przez kilka tygodni. Zaczynają rozwijać się genitalia, ale to wciąż prawie niemożliwe, aby stwierdzić na USG czy będziesz mieć chłopca czy dziewczynkę.

Wzrost Twojego dziecka w 9 tygodniu obejmuje:


Zwiększony wzrost ciała. Głowa dziecka jest już dość duża w porównaniu z resztą ciała. Urosły też ramiona, a jego ręce są teraz zgięte w nadgarstkach, zaś nogi się wydłużają. Stopy mogą być już wystarczająco długie, aby sięgać przedniej części ciała.
Dziecko rozwija widoczne palce u rąk i nóg.
Kontynuacja rozwoju układu pokarmowego.
Oczy dziecka stają się zakryte powiekami. Oczu nie otworzy jednak aż do 27 tygodnia.
Rozwój uszu wewnętrznych i zewnętrznych jest prawie ukończony.
Mózg. Dziecko jest dalekie jeszcze od bycia świadomym, ale pojawiają się już pierwsze połączenia nerwowe w mózgu.

Co dzieje się z Tobą w 9 tygodniu ciąży

Zwiększona objętość krwi. Choć wciąż nie zyskujesz na wadze to objętość Twojej krwi stale wzrasta. Do końca dziewięciomiesięcznego cyklu ciąży Twoje ciało będzie nosiło od 30 do 35 procent więcej krwi niż normalnie, aby spełnić wymagania Twojego dziecka.
Zmęczenie. Możesz nadal czuć się zmęczona, mieć mdłości i zawroty głowy, ale te objawy najprawdopodobniej znikną wkrótce.
Testy. Jeśli masz ponad 35 lat lub masz w rodzinie genetyczne choroby, na tym etapie możesz porozmawiać z lekarzem na temat prenatalnej diagnostyki genetycznej. Biopsja kosmówki jest zwykle wykonywana między 10 a 12 tygodniem ciąży i wykrywa istnienie wad wrodzonych. Amniopunkcja wykonywana jest około 4 tygodnie później. Oba testy wykonuje się na potwierdzenie niektórych rodzajów wad wrodzonych, takich jak np. zespół Downa. I oba testy niosą ze sobą ryzyko poronienia (biopsja niesie ze sobą większe ryzyko niż amniopunkcja), co należy dokładnie omówić z lekarzem. Jeśli zostanie określone wysokie ryzyko wystąpienia innych schorzeń u dziecka, takich jak choroba Tay-Sachsa lub Mukowiscydoza (na podstawie historii zdrowia rodziny), lekarz może zalecić przeprowadzenie testów również na te choroby.

a tak wyglądam w tym miesiącu, prawda, że fajny ze mnie człowiek?


9 tydzień ciąży