O mnieJestem młodą mamą i piszę tego bloga dla wszystkich przyszłych rodziców. Staram się gromadzić tu najważniejsze artykuły związane z ciążą, porodem oraz wychowaniem dziecka w pierwszych miesiącach życia. W wolnych chwilach robię sery kozie, co przedstawiam na stosownej stronie.


Tygodnie ciąży:

1 tydzień ciąży

2 tydzień ciąży

3 tydzień ciąży

4 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

8 tydzień ciaży

9 tydzień ciąży

10 tydzień ciaży

11 tydzień ciaży

12 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży


Teksty opisujące kolejne tygodnie ciąży pojawią się niebawem. Dziekuję za Waszą wyrozumiałość :)Dziecko po porodze - artykuły poradnikowe:


Raczkowanie

Chwytanie i rzucanie 

Gaworzenie

Rytm życia niemowlaka

Dlaczego dziecko płacze?

Zabawki niemowlęcia

Zdrowie psychiczne dziecka


8 tydzień ciąży

Jak wygląda 8 tydzień ciąży?

W ósmym tygodniu ciąży następuje rozwój kości, stawów i kończyn Twojego dziecka.

Płód ma 1,5 cm długości i przez najbliższy tydzień jego głowa stanie się bardziej zaokrąglona co sprawi, że zarodek zaczyna wyglądać bardziej jak dziecko. 8 tydzień ciąży jest to czas, gdy w ciele płodu zaczyna się rozwój kości, stawów i kończyn, mogą nawet pojawić się już zalążki palców rąk i stóp.

Oprócz tego dzieje się wiele innych rzeczy:

Czubek nosa dziecka nabiera kształtu.
Tworzą się mięśnie i dwie warstwy skóry.
Zaczyna płynąć krew w szczątkowo jeszcze ukształtowanym układzie krążenia.
Rozwija się przewód pokarmowy.
Rozwija się część wewnętrzna i zewnętrzna uszu.
Zaczynają się tworzyć powieki.
Gonady zaczynają przekształcać się w jądra lub jajniki.
Zaczynają się pojawiać łokcie.
Zaczynają rosnąć kręgi i żebra.

Co się dzieje z Tobą w ósmym tygodniu ciąży:

8 tydzień ciaży sklep a-kuku.plDoświadczasz nowych emocji. Możesz szybko zacząć przeżywać emocjonalną huśtawkę nastrojów, co objawi się tym, że czujesz się podekscytowana jednego dnia, a drażliwa następnego. Te zmiany nastroju mogą Cię zaskoczyć. Ale pociesz się wiedzą, że jest to objawem ciąży, a poziom hormonów ulega dramatycznym wahaniom.
Skurcze. Nawet jeśli tego jeszcze nie widać to Twoja macica urosła już od mniej więcej rozmiaru pięści do wielkości grejpfruta. Gdy Twoja macica rośnie to normalne jest, że odczuwasz pewien dyskomfort i skurcze.
Powiększenie piersi i większe wcięcie w talii. Twoja ciąża zaczyna już delikatnie zmieniać Twoją sylwetkę, jak i Twój nastrój. Twoje piersi zaczynają się powiększać, a w talii zaczynasz nabierać centymetrów.
Pierwsza wizyta u lekarza. Twoja pierwsza wizyta w gabinecie lekarskim ma na celu zlecenie badań moczu i krwi oraz ogólne badanie fizykalne, ciśnienia krwi, kontroli wagi, badanie ginekologiczne, cytologiczne i przegląd historii zdrowotnej Twojej rodziny.