O mnieJestem młodą mamą i piszę tego bloga dla wszystkich przyszłych rodziców. Staram się gromadzić tu najważniejsze artykuły związane z ciążą, porodem oraz wychowaniem dziecka w pierwszych miesiącach życia. W wolnych chwilach robię sery kozie, co przedstawiam na stosownej stronie.


Tygodnie ciąży:

1 tydzień ciąży

2 tydzień ciąży

3 tydzień ciąży

4 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

8 tydzień ciaży

9 tydzień ciąży

10 tydzień ciaży

11 tydzień ciaży

12 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży


Teksty opisujące kolejne tygodnie ciąży pojawią się niebawem. Dziekuję za Waszą wyrozumiałość :)Dziecko po porodze - artykuły poradnikowe:


Raczkowanie

Chwytanie i rzucanie 

Gaworzenie

Rytm życia niemowlaka

Dlaczego dziecko płacze?

Zabawki niemowlęcia

Zdrowie psychiczne dziecka


7 tydzień ciąży

 7 tydzień ciąży – dalszy wzrost Twojego dziecka: system trawienny i pępowina

W tym tygodniu zarodek urośnie ponad dwukrotnie, od nieco ponad 4 mm długości do około 1 cm. Twoje dziecko ma jednak wciąż dużo rośnięcia przed sobą, bo średnia długość noworodka wynosi 45 do 53 cm długości i waga od 3 do 4,5 kilogramów.

U płodu zaczyna się rozwijać układ pokarmowy. Najważniejsze prenatalne połączenie Twojego dziecka z Tobą, pępowina, zaczyna nabierać kształtów. Ten przewód zawiera dwie tętnice i żyłę. Dostarcza tlen i substancje odżywcze do zarodka i odprowadza produkty przemiany materii. 7 tydzień ciąży to czas, gdy już możesz obejrzeć swojego małego zarodka na badaniu USG, które może pokazać następujące rzeczy:

7 tydzień ciąży

Rysy twarzy. Malutkie nozdrza i usta zaczęły się rozwijać.
Uszy. Wgłębienia pojawiają się tam, gdzie będą uszy noworodka.
Oczy. U Twojego malucha rozwijają się bardziej wyraźnie oczy.
Głowa. Głowa dziecka jest nadal znacznie większa niż reszta ciała, ale jego ciało będzie już też wzrastać w tym tygodniu.
Serce. Rozwija się szybko bijące serce z dwoma komorami (ok. 150 uderzeń na minutę).
Drogi oddechowe. Oskrzela rozwijają się, by prowadzić powietrze do płuc, a dwutlenek węgla z płuc.
Usta. Zawiązki zębów i podniebienie dopiero zaczęły się rozwijać.
Skóra. Twoje dziecko ma cienką jak papier skórę z wyraźnie widocznymi naczyniami krwionośnymi.

7 tydzień ciąży – co się dzieje w tym tygodniu z Tobą:

Przyrost masy ciała. Nie jest to jeszcze czas na odzież ciążową, ponieważ jeszcze nie zaczynasz się zaokrąglać. Ale możesz przytyć już kilka kilogramów, jeśli nie żałowałaś sobie jedzenia do tej pory.
Poranne mdłości. Podczas tego pierwszego trymestru wiele kobiet skarży się na poranne mdłości, spowodowane częściowo przez hormony ciążowe.
Więcej przerw łazienkowych. Kolejną zmianą jaką można zauważyć jest częstsze oddawanie moczu. W miarę jak powiększająca się macica naciska na pęcherz, a hormony wpływają na równowagę płynów, prawdopodobnie będziesz musiała korzystać z łazienki częściej niż przedtem.
7 tydzień ciąży może też przynieść większą ilość energii. Jeśli masz zapewnione wystarczająco dużo odpoczynku, może teraz zacząć odczuwać wzmożony poziom energii.