O mnieJestem młodą mamą i piszę tego bloga dla wszystkich przyszłych rodziców. Staram się gromadzić tu najważniejsze artykuły związane z ciążą, porodem oraz wychowaniem dziecka w pierwszych miesiącach życia. W wolnych chwilach robię sery kozie, co przedstawiam na stosownej stronie.


Tygodnie ciąży:

1 tydzień ciąży

2 tydzień ciąży

3 tydzień ciąży

4 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

8 tydzień ciaży

9 tydzień ciąży

10 tydzień ciaży

11 tydzień ciaży

12 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży


Teksty opisujące kolejne tygodnie ciąży pojawią się niebawem. Dziekuję za Waszą wyrozumiałość :)Dziecko po porodze - artykuły poradnikowe:


Raczkowanie

Chwytanie i rzucanie 

Gaworzenie

Rytm życia niemowlaka

Dlaczego dziecko płacze?

Zabawki niemowlęcia

Zdrowie psychiczne dziecka


6 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży – następuje dalszy wzrost Twojego dziecka, formują się: organy wewnętrzne, oczy, kończyny i inne narządy.

Twoje dziecko jest jeszcze bardzo malutkie i ma jedynie rozmiar ziarna fasoli. Ale jest to jego wielki tydzień, gdyż narządy i części ciała zaczynają nabierać kształtów. Czy oczy Twojego dziecka będą niebieskie, brązowe, zielone czy piwne? Jest zbyt wcześnie, aby wiedzieć to dokładnie, ale po sześciu tygodniach oczy dziecka zaczynają się rozwijać i formuje się najwcześniejsza wersja siatkówki.

6 tydzień ciąży – oto, co jeszcze rozwija się u Twojego dziecka:

Cewa nerwowa. Cewa nerwowa, która łączy mózg i rdzeń kręgowy, zostanie zamknięta w tym tygodniu. To dobra wiadomość, bo gdy cewka nerwowa jest zamykana, Twój maluch jest znacznie mniej narażony na rozwój wad mózgu lub kręgosłupa takiego jak np. rozszczep kręgosłupa. Jednak minie jeszcze kilka tygodni zanim będzie można usłyszeć za pomocą instrumentu bicie serca Twojego dziecka.

Serce

 Nadal znajduje się na zewnątrz ciała, a podzielone jest na komory i wkrótce uzyska bardziej regularny rytm.

Kończyny

 Na ciele tworzą się pączki górnych i dolnych kończyn, które ostatecznie przekształcą w ręce i nogi.


Mózg

Mózg zaczyna powoli wypełniać małą czaszkę Twojego dziecka.

Krtań i ucho wewnętrzne.

Szyja i żuchwa

 Poniżej otworu, który później ukształtuje się w usta dziecka są małe fałdy, z których rozwiną się szyja i żuchwa.


Rysy twarzy

 Nozdrza stają się wyraźne i formują się rysy twarzy.

Organy

Rozwijają się nerki, wątroba, trzustka, płuca, żołądek i jelita.
Łożysko

 Rozwija się wyściółka łożyska. Jego rozległe struktury przepływu krwi dostarczają tlen i substancje odżywcze, których potrzebuje do rozwoju Twoje dziecko.

6 tydzień ciąży i ryzyko uszkodzenia płodu

Ponieważ organy wewnętrzne i kończyny są w tak wczesnym etapie rozwoju, płód jest wrażliwy na niektóre leki i wirusy, które mogą przedostać się przez barierę łożyskową. Większość wad wrodzonych powstaje od czwartego do ośmego tygodnia rozwoju dziecka, czyli od szóstego do dziesiątego tygodnia ciąży. W połowie tego tygodnia zarodek będzie wykonywać pierwsze ruchy, ale będziesz musiała poczekać do drugiego trymestru, zanim będzie można rzeczywiście poczuć ruchy dziecka.

6 tydzień ciąży – co się dzieje z Tobą?

Zmiany w obrębie piersi. Zmiany hormonalne mogą spowodować, że Twoje piersi staną się większe i bardziej wrażliwe. Możesz nawet odczuwać cierpnięcie, a otoczki sutków mogą zacząć ciemnieć.
Zmiana masy ciała. Możesz zyskać jeden lub dwa kilogramy. Ale jeśli w Twoim przypadku występują poranne mdłości to możesz równie dobrze stracić kilka kilogramów.
Poranne mdłości. Jeśli występują nudności, możesz czuć się jeszcze gorzej w tym tygodniu, bo wzrasta twój poziom hormonów. Chociaż nazywa się je „porannymi nudnościami” to zupełnie normalna dla tych nudności jest możliwość pojawiania się ich w dowolnym momencie dnia i nocy.

Ochrona Twojego dziecka:

6 tydzień ciąży i kolejnych kilka tygodni jest to okres ciąży, kiedy trzeba być szczególnie ostrożnym, jeśli chodzi o toksyny i infekcje. To dlatego, że Twoje dziecko jest szczególnie narażone na wystąpienie wad wrodzonych w pierwszych trzech miesiącach jego wzrostu.

Nie zmieniaj podściółki swojego kota. Jeśli masz kota, poproś kogoś z rodziny, aby zmienił mu ściółkę, by uniknąć ryzyka toksoplazmozy, zakażenia spowodowanego przez pasożyty często obecne w kale kotów. Ta choroba może być przekazywana z matki na dziecko.
Skonsultuj się z lekarzem przed przyjmowaniem jakichkolwiek leków, nawet tych, które można kupić bez recepty.
Nie należy używać środków owadobójczych lub innych substancji trujących.