O mnieJestem młodą mamą i piszę tego bloga dla wszystkich przyszłych rodziców. Staram się gromadzić tu najważniejsze artykuły związane z ciążą, porodem oraz wychowaniem dziecka w pierwszych miesiącach życia. W wolnych chwilach robię sery kozie, co przedstawiam na stosownej stronie.


Tygodnie ciąży:

1 tydzień ciąży

2 tydzień ciąży

3 tydzień ciąży

4 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

8 tydzień ciaży

9 tydzień ciąży

10 tydzień ciaży

11 tydzień ciaży

12 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży


Teksty opisujące kolejne tygodnie ciąży pojawią się niebawem. Dziekuję za Waszą wyrozumiałość :)Dziecko po porodze - artykuły poradnikowe:


Raczkowanie

Chwytanie i rzucanie 

Gaworzenie

Rytm życia niemowlaka

Dlaczego dziecko płacze?

Zabawki niemowlęcia

Zdrowie psychiczne dziecka


5 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży – wzrost Twojego dziecka: tworzą się warstwy komórek zarodka

Zbliżony wielkością do pestki jabłka, zarodek jest już podzielony na trzy warstwy, które później utworzą narządy i tkanki. Każda z warstw rozwija się w następujący sposób:

Wierzchnia warstwa. Do końca tygodnia, fałdy nerwowe w górnej warstwie komórek zaczynają się układać w formie kanału biegnącej od góry do dołu zarodka. Kwas foliowy w Twojej diecie wspomoże ten proces. Górna część tego kanału nerwowego zaczyna się wyrównać i ostatecznie utworzy przednią część mózgu. Wybrzuszenie w środku zarodka przekształci się w serce dziecka i już zacznie bić w tym tygodniu. Reszta kanału cewy nerwowej będzie stanowić rdzeń kręgowy i kręgosłup Twojego dziecka.
Środkowa warstwa. Z komórek tych rozwiną się: układ krążenia, kości, większość mięśni, chrząstek, narządy płciowych i nerki.
Warstwa spodnia. Z tych komórek natomiast powstaną jelita, płuca i początki układu moczowego. Przyjmuje się, że długość zarodka w piątym tygodniu ciąży może wynosić już nawet 2 – 4 mm.

5 tydzień ciąży – co się wtedy dzieje z Tobą:


Brak okresu. Powinnaś doświadczyć pominięcia miesiączki lub wystąpienia nieznacznego plamienia.

5 tydzien ciąży
Objawy ciąży. W miarę, gdy przepływająca krew stara się nadrobić zaległości związane z dynamicznie rozwijającym się układem krążenia mogą wystąpić poranne mdłości, nudności i zmęczenie.
Odczucie nieapetycznych zapachów i smaków. Może Ci pomóc unikanie spożywania pokarmów o bardzo silnych zapachach i smakach, takich jak tłusta lub smażona żywność oraz dania pikantne. Przeszkadzać Ci teraz mogą nawet silnie pachnące środki czyszczące i dezynfekujące. Jeśli 5 tydzień ciąży nie przynosi w ogóle u Ciebie takich objawów to nie powinnaś się tym przejmować. Możesz być jedną z tych szczęśliwych mam, które przechodzą przez okres wczesnej ciąży w ogóle bez uczucia mdłości.