O mnieJestem młodą mamą i piszę tego bloga dla wszystkich przyszłych rodziców. Staram się gromadzić tu najważniejsze artykuły związane z ciążą, porodem oraz wychowaniem dziecka w pierwszych miesiącach życia. W wolnych chwilach robię sery kozie, co przedstawiam na stosownej stronie.


Tygodnie ciąży:

1 tydzień ciąży

2 tydzień ciąży

3 tydzień ciąży

4 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

8 tydzień ciaży

9 tydzień ciąży

10 tydzień ciaży

11 tydzień ciaży

12 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży


Teksty opisujące kolejne tygodnie ciąży pojawią się niebawem. Dziekuję za Waszą wyrozumiałość :)Dziecko po porodze - artykuły poradnikowe:


Raczkowanie

Chwytanie i rzucanie 

Gaworzenie

Rytm życia niemowlaka

Dlaczego dziecko płacze?

Zabawki niemowlęcia

Zdrowie psychiczne dziecka


4 tydzień ciaży

4 tydzień ciąży – następuje wzrost Twojego dziecka: zaczyna kształtować się jego rdzeń kręgowy i obszary mózgu.

Na początku tego tygodnia zapłodniona komórka jajowa staje się wypełnionym płynem klastrem szybko mnożących się komórek. Jajo wędruje do macicy, gdzie szybko dzieli się na dwie części. Połowa jaja przyczepia się do ściany macicy i rozwija się z niej łożysko, które będzie transportować tlen i substancje odżywcze dla dziecka i odprowadzać produkty przemiany materii z dala od Twojego maleństwa w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy. Z drugiej połówki jaja rozwinie się zarodek, który później przekształci się w płód.

4 tydzień ciąży – jeśli chodzi o wzrost Twojego dziecka to pojawiają się następujące zdarzenia:

Rozwój rdzenia kręgowego. Grupa komórek z tyłu, na środku zarodka ułoży się w charakterystyczny sposób tworząc coś w rodzaju rury, która uformuje się później w rdzeń kręgowy.
Rozwój obszaru mózgowego. Na drugim końcu wspomniana rura rozszerza się, tworząc główne obszary mózgu, które rozwiną się w pełni w kolejnych tygodniach ciąży.

Co dzieje z Tobą w czwartym tygodniu ciąży?

Objawy ciąży. Hormony, które twoje jajniki zaczęły już wydzielać mogą wywołać pierwsze objawy ciąży w tym tygodniu np. zmęczenie, mrowienie i ból piersi lub nudności.


Brak okresu i możliwe plamienie. Pod koniec tygodnia możesz zauważyć brak okresu. Niektóre kobiety jednak doświadczają plamienia – zwanego też krwawieniem implantacyjnym. Zazwyczaj jest to krwawienie w lżejszej postaci niż w normalnym okresie. W czwartym tygodniu, czyli dwa tygodnie od poczęcia ciążę można stwierdzić za pomocą testu krwi, natomiast test moczowy wykaże poczęcie dopiero pod koniec czwartego tygodnia, w momencie, gdy miałaby wystąpić planowana miesiączka. 4 tydzień ciąży to prawdziwy początek formowania się nowego człowieka.