O mnieJestem młodą mamą i piszę tego bloga dla wszystkich przyszłych rodziców. Staram się gromadzić tu najważniejsze artykuły związane z ciążą, porodem oraz wychowaniem dziecka w pierwszych miesiącach życia. W wolnych chwilach robię sery kozie, co przedstawiam na stosownej stronie.


Tygodnie ciąży:

1 tydzień ciąży

2 tydzień ciąży

3 tydzień ciąży

4 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

8 tydzień ciaży

9 tydzień ciąży

10 tydzień ciaży

11 tydzień ciaży

12 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży


Teksty opisujące kolejne tygodnie ciąży pojawią się niebawem. Dziekuję za Waszą wyrozumiałość :)Dziecko po porodze - artykuły poradnikowe:


Raczkowanie

Chwytanie i rzucanie 

Gaworzenie

Rytm życia niemowlaka

Dlaczego dziecko płacze?

Zabawki niemowlęcia

Zdrowie psychiczne dziecka


3 tydzień ciąży

3 tydzień ciąży – wzrost Twojego dziecka.

W pierwszym tygodniu pojawia się Twój okres, a pod koniec drugiego tygodnia następuje owulacja – uwolnienie komórki jajowej. Jajo staje się zapłodnione już w trzecim tygodniu i zwykle zagnieżdża się w macicy od 6 do 12 dni po owulacji. Oznacza to, że za pomocą tej metody datowania, to faktycznie kobieta zachodzi w ciążę w trzecim lub na początku czwartego tygodnia. Możesz obliczyć termin swojego porodu, poprzez dodanie siedmiu dni i odjęciu trzech miesięcy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

3 tydzień ciąży – co się dzieje z Tobą?


Pomiędzy tygodniami drugim i trzecim (około 14 dnia cyklu 28-dniowego) komórka jajowa zostaje uwolniona do jajowodu, co nosi nazwę „owulacji”. Niektóre kobiety są w stanie stwierdzić, kiedy pojawia się u nich owulacja zauważając lekkie skurcze, ból lub zwiększone upławy. Gdy jajo zostanie uwolnione, musi zostać zapłodnione, abyś mogła zajść w ciążę. Dlatego też plemniki muszą dotrzeć z szyjki macicy do jajowodu. W czasie swojej wędrówki niektóre z nich giną, a inne dojrzewają i osiągają zdolność przebicia błony komórkowej. Gdy jedna z męskich gamet pokona tę barierę, otoczka komórki jajowej zostaje wypełniona enzymami zamykającymi drogę kolejnym plemnikom. W momencie zapłodnienia łączą się materiały genetyczne obojga rodziców i powstaje zygota, z której powstanie nowy człowiek. W czasie implantacji możliwe jest wystąpienie u Ciebie lekkiego krwawienia, przypominającego plamienie podczas okresu. Kobieta może nie wiedzieć, iż doszło do poczęcia o ile nie planowała ciąży lub jest pewna, kiedy przechodziła owulację. 3 tydzień ciąży nie przynosi widocznych objawów zmian w Twoim organizmie, a test ciążowy raczej nie potwierdzi poczęcia, gdyż stężenia hormonów są nadal zbyt małe.