O mnieJestem młodą mamą i piszę tego bloga dla wszystkich przyszłych rodziców. Staram się gromadzić tu najważniejsze artykuły związane z ciążą, porodem oraz wychowaniem dziecka w pierwszych miesiącach życia. W wolnych chwilach robię sery kozie, co przedstawiam na stosownej stronie.


Tygodnie ciąży:

1 tydzień ciąży

2 tydzień ciąży

3 tydzień ciąży

4 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

8 tydzień ciaży

9 tydzień ciąży

10 tydzień ciaży

11 tydzień ciaży

12 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży


Teksty opisujące kolejne tygodnie ciąży pojawią się niebawem. Dziekuję za Waszą wyrozumiałość :)Dziecko po porodze - artykuły poradnikowe:


Raczkowanie

Chwytanie i rzucanie 

Gaworzenie

Rytm życia niemowlaka

Dlaczego dziecko płacze?

Zabawki niemowlęcia

Zdrowie psychiczne dziecka


2 tydzień ciąży

2 tydzień ciąży – wzrost Twojego dziecka

Ciąża ma średnio 40 tygodni długości. W pierwszym tygodniu pojawia się Twój okres, a pod koniec drugiego tygodnia następuje owulacja – uwolnienie komórki jajowej. Jajo staje się zapłodnione już w trzecim tygodniu i zwykle zagnieżdża się w macicy od 6 do 12 dni po owulacji. Oznacza to, że za pomocą tej metody datowania, to faktycznie kobieta zachodzi w ciążę w trzecim lub na początku czwartego tygodnia. Możesz obliczyć termin porodu, dodając siedem dni i odejmując trzy miesiące od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Co się dzieje z tobą w drugim tygodniu ciąży?

Następuje rozwój wyściółki macicy. W tym momencie cyklu, twoja macica rozwija się pod wpływem hormonów, które wydziela Twój organizm, aby uczynić ją podatną na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Macica pogrubia się prawie czterokrotnie oraz wzbogaca się o liczne gruczoły wydzielnicze i naczynia krwionośne. Hormon estradiol zaczyna wpływać na wydzielanie przez szyjkę macicy śluzu umożliwiającego dojrzewanie plemników i wspomaganie ich ruchu w kierunku jajowodu.

Czyli z mojej i Twojej perspektywy w dalszym ciągu nuda...no może tym większa, jeśli lekarz zaleci Ci ograniczenie ruchu, ale to na pewno jeszcze nie w drugim tygodniu, bo zazwyczaj na wizytę przyjmą Cię w 3 lub 4 tygodniu :)