O mnieJestem młodą mamą i piszę tego bloga dla wszystkich przyszłych rodziców. Staram się gromadzić tu najważniejsze artykuły związane z ciążą, porodem oraz wychowaniem dziecka w pierwszych miesiącach życia. W wolnych chwilach robię sery kozie, co przedstawiam na stosownej stronie.


Tygodnie ciąży:

1 tydzień ciąży

2 tydzień ciąży

3 tydzień ciąży

4 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

8 tydzień ciaży

9 tydzień ciąży

10 tydzień ciaży

11 tydzień ciaży

12 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży


Teksty opisujące kolejne tygodnie ciąży pojawią się niebawem. Dziekuję za Waszą wyrozumiałość :)Dziecko po porodze - artykuły poradnikowe:


Raczkowanie

Chwytanie i rzucanie 

Gaworzenie

Rytm życia niemowlaka

Dlaczego dziecko płacze?

Zabawki niemowlęcia

Zdrowie psychiczne dziecka


Nowa Strona

14 tydzień ciąży – co się dzieje z płodem? Następuje wzrost Twojego dziecka: rozwijają się włosy, meszek płodowy i brwi. Twoje dziecko waży teraz pomiędzy 30 a 60 gramów i ma około 9 cm długości. W tym tygodniu Twoje dziecko zaczyna rozwijać włosy. Miękkie włosy zaczynają pojawiać się na głowie, choć w dzień narodzin ich struktura i kolor może się zmienić. Lanugo, czyli meszek płodowy (puszyste włosy) rośnie na ciele dziecka w celu ochrony jego delikatnej skóry. Pojawiają się również delikatne brwi.

Oto, czego jeszcze można się spodziewać w czternastym tygodniu ciąży:

Ruchy oddychania. Nie będziesz mogłą tego poczuć, ale twoje dziecko ćwiczy ruchy oddechowe, przesuwając płyn owodniowy z i do jego płuc.14 tydzień ciąży uSG 3D
U chłopców zaczyna się rozwijać gruczoł krokowy. Jajniki schodzą z brzucha do miednicy u dziewcząt.
Produkcja hormonu wzrostu. Gdy tarczyca dojrzewa produkuje więcej hormonu wzrostu.
Wydłużenie szyi. Twojego dziecka szyja robi się coraz dłuższa.
Uszy i oczy kontynuują przemieszczanie się na swoje miejsce.
Funkcje dłoni. Maleńkie ręce zaczynają funkcjonować, chociaż ich ruchy mogą być głównie refleksyjne.

14 tydzień ciąży – co dzieje się z Tobą

Zmiany skórne. Gdybyś miała plamy skórne lub pieprzyki przed zajściem w ciążę, mogą być one coraz większe i ciemniejsze lub może pojawić się kilka nowych rozwijających się na Twoim ciele. Jeśli istniejący pieprzyk zmienia się dramatycznie, powinnaś zgłosić się do lekarza, aby to sprawdzić.
Zaparcia. Na tym etapie ciąży, mogą wystąpić zaparcia się z powodu nacisku macicy na jelita, a Twoje hormony rozluźniają mięśnie jelit, dzięki czemu stają się one mniej wydajne. Jedzenie dużej ilości błonnika, picie dużo płynów i wykonywanie rozsądnie ćwiczeń może pomóc przy zaparciach. To zawsze dobry pomysł, aby skontaktować się z lekarzem jeśli zaparcia nie ustępują.14 tydzień ciąży nappy fresh
Testy. 14 tydzień ciąży to czas, gdy należy porozmawiać z lekarzem o potrzebie badania krwi. Wiąże się to z pomiarem trzech substancji we krwi i wykorzystywania wyników do oszacowania ryzyka wystąpienia u dziecka jednej z kilku wad wrodzonych, takich jak wady rozwojowe mózgu i rdzenia kręgowego lub zespół Downa.
Jeśli test sugeruje, że może być problem, lekarz prawdopodobnie będzie doradzać wykonanie punkcji owodni w celu analizy płynu owodniowego. Jak zwykle należy omówić z lekarzem stopień ryzyka związanego z tymi badaniami.