O mnieJestem młodą mamą i piszę tego bloga dla wszystkich przyszłych rodziców. Staram się gromadzić tu najważniejsze artykuły związane z ciążą, porodem oraz wychowaniem dziecka w pierwszych miesiącach życia. W wolnych chwilach robię sery kozie, co przedstawiam na stosownej stronie.


Tygodnie ciąży:

1 tydzień ciąży

2 tydzień ciąży

3 tydzień ciąży

4 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

8 tydzień ciaży

9 tydzień ciąży

10 tydzień ciaży

11 tydzień ciaży

12 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży


Teksty opisujące kolejne tygodnie ciąży pojawią się niebawem. Dziekuję za Waszą wyrozumiałość :)Dziecko po porodze - artykuły poradnikowe:


Raczkowanie

Chwytanie i rzucanie 

Gaworzenie

Rytm życia niemowlaka

Dlaczego dziecko płacze?

Zabawki niemowlęcia

Zdrowie psychiczne dziecka


Nowa Strona

13 tydzień ciąży – dalszy rozwój płodu. Wzrost Twojego dziecka: Żebra i struny głosowe. Płód, który ma obecnie około 9 cm długości i nieco ponad 30 gramów wagi, zmieściłby się w Twoich dłoniach. Jest to jeszcze dość wczesny etap ciąży, ale dziecko potrafi już całkiem sporo. Jeśli szturchasz brzuch delikatnie palcem, może ono odwrócić głowę do Ciebie. Niektórzy eksperci uważają, że może to być początek odruchu ukorzenienia ust przy szukaniu brodawki sutkowej.

Dziecko może umieścić kciuk w ustach, choć jego mięśnie ssące nie są jeszcze całkowicie rozwinięte. I żeńskie noworodki mają do tej pory już zgromadzone około 2 miliony komórek jajowych w jajnikach, choć liczba ta naturalnie spadnie do 1 miliona w chwili narodzin. tydzień ciazy 13 - zdjęcie poglądowe Wzrost głowy Twojego dziecka zwolnił i w tym tygodniu stanowi ona około połowę długości jego ciała. W 21 tygodniu ciąży jego głowa będzie stanowić jedną trzecią długości ciała, a w chwili urodzenia jedną czwartą.

Oto, czego jeszcze można się spodziewać w tym tygodniu:

Rozwijać się będą żebra dziecka.
Zaczną tworzyć się struny głosowe.
Powieki złączą się, aby chronić delikatne oczy płodu.
Tkanki i narządy będą dojrzewać.
Szpik kostny, wątroba i śledziona będzie w stanie produkować komórki krwi już teraz.
Zaczynają się formować odciski palców.

Co dzieje się z Tobą w 13 tygodniu ciąży

Zwiększony komfort. W drugim trymestrze ciąży większość kobiet czuje się dużo bardziej komfortowo niż we wcześniejszych etapach ciąży. Skutki uboczne wczesnej ciąży (częste oddawanie moczu, zmęczenie, nudności, zawroty głowy) zmniejszają się w drugim trymestrze. Twoja macica jest jeszcze na tyle mała, że można łatwo radzić sobie w swoich codziennych zajęciach.
Obolałość brzucha. W 13 tygodniu macica zaczyna rosnąć w górę do jamy brzusznej i możesz czuć jakieś bóle brzucha przy rozciąganiu się więzadeł wspierających macicę.
Przyrost masy ciała. Do tej pory nie zyskiwałaś dużo na wadze, ale gdy dziecko zaczyna gwałtownie rosnąć, zobaczysz swój przyrost wagi.
Produkcja siary. Nawet jeśli do porodu jest jeszcze daleko to piersi mogą już zacząć produkować siarę, bogaty w składniki odżywcze płyn, którym będziesz karmić dziecko w pierwszych dniach po urodzeniu.

13 tydzień ciąży USG
Zmiany piersi. Gdy powiększaja się piersi, można zauważyć żyły pojawiające się pod skórą oraz poszerzającą się i ciemniejącą otoczkę. Eksperci uważają, że ten ciemniejszy kolor wokół brodawki może być wizualną wskazówką dla karmionego piersią dziecka.
Rozstępy. 13 tydzień ciąży to czas, gdy możesz również zobaczyć pierwsze oznaki rozstępów na brzuchu, piersiach, biodrach lub pośladkach. Rozstępy są częściowo genetyczne, więc możesz być w stanie przewidzieć z wyprzedzeniem czy ich doświadczysz czy nie.

Stosując kremy nawilżające można sprawić, że skóra stanie się bardziej elastyczna i może to pomóc zmniejszyć swędzenie, które towarzyszy rozwojowi rozstępów. Krem może również pomóc zmniejszyć ostrość rozstępów, choć trudno ich uniknąć całkowicie. Dobrą wiadomością jest to, że będą one mniej zauważalne po ciąży i prawdopodobnie zjaśnieją do normalnego koloru skóry.