O mnieJestem młodą mamą i piszę tego bloga dla wszystkich przyszłych rodziców. Staram się gromadzić tu najważniejsze artykuły związane z ciążą, porodem oraz wychowaniem dziecka w pierwszych miesiącach życia. W wolnych chwilach robię sery kozie, co przedstawiam na stosownej stronie.


Tygodnie ciąży:

1 tydzień ciąży

2 tydzień ciąży

3 tydzień ciąży

4 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

8 tydzień ciaży

9 tydzień ciąży

10 tydzień ciaży

11 tydzień ciaży

12 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży


Teksty opisujące kolejne tygodnie ciąży pojawią się niebawem. Dziekuję za Waszą wyrozumiałość :)Dziecko po porodze - artykuły poradnikowe:


Raczkowanie

Chwytanie i rzucanie 

Gaworzenie

Rytm życia niemowlaka

Dlaczego dziecko płacze?

Zabawki niemowlęcia

Zdrowie psychiczne dziecka


Nowa Strona

2 tydzień ciąży – dziecko i Ty

Wzrost Twojego dziecka: profil twarzy

Twoje dziecko rośnie i obecnie ma około 8 cm długości. Do 12 tygodnia dziecko ma już ukształtowany profil twarzy, wraz z małą brodą i nosem. Wewnątrz jamy ustnej złożone tkanki łączą się w podniebienie, które oddziela od siebie kanały ustne i nosowe.

sklep dla dzieci

Kilka innych fascynujących rzeczy wydarzy się w 12 tygodniu ciąży:

Nerki. Wzrośnie poziom płynu owodniowego, gdy nerki dziecka zaczynają produkować i wydalać mocz.
Trzustka. Rozpocznie produkcję insuliny, hormonu, który reguluje poziom cukru we krwi.
Wątroba. Zostanie ona uruchomiona do wydzielania żółci, gęstego, zielonkawego płynu przechowywanego w woreczku żółciowym, który pomaga w trawieniu tłuszczów.
Przysadka mózgowa zaczyna produkować hormony.
Procesy trawienne. Mięśnie w ścianach jelita zaczną ćwiczyć skurcze. Zasadniczo dziecko ćwiczy procesy trawienne, które rozpoczną się dopiero kiedyś ono się urodzi.
Mózg. W mózgu podstawowa struktura jest nienaruszona do końca 12 tygodnia ciąży, a masa mózgu rośnie cały czas.
Włosy. Miękkie, nie pigmentowane włosy, jak się uważa, chroniące skórę dziecka przed urodzeniem, zaczną pojawiać się na powierzchni ciała dziecka. Większość z tych włosów, zwanych lanugo, zniknie wkrótce po urodzeniu.

Co dzieje się z Tobą w 12 tygodniu ciąży?


12 tydzień ciąży sklep a-kuku.pl

Powiększenie macicy. Gdzieś w tym tygodniu Twoja macica będzie prawdopodobnie poruszać się w górę i do przodu, gdyż w dalszym ciągu się ona powiększa. Oznacza to ciśnienie na pęcherz będzie tymczasowo złagodzone. Ostatecznie jednak Twoja macica stanie się wystarczająco duża tak, że będzie znowu naciskać na pęcherz, zwiększając potrzebę oddawania moczu. Mniej więcej teraz okaże się, że Twój brzuch rozszerza się i normalna odzież będzie uciskać za mocno, więc może już zdecydujesz się zacząć nosić ubrania ciążowe.
Blask skóry. W tym tygodniu można zauważyć, że Twoja skóra staje się bardziej promienna, dzięki zwiększonej objętości krwi i hormonów ciążowych. Ponieważ coraz więcej krwi przepływa przez Twoje naczynia krwionośne i hormony zwiększają wydzielanie gruczołów łojowych, może wystąpić zaczerwienienie skóry oraz może wydawać się ona gładsza.
Problemy skórne. Hormon związany z działalnością gruczołów łojowych może mieć inne skutki na skórze, takie jak tymczasowy trądzik lub brązowe plamy na twarzy lub szyi. Większość z tych problemów skórnych ma charakter przejściowy i znikają po porodzie.
Odchodzą nudności i zmęczenie. Wiele kobiet już w 12 tygodniu ciąży zaczyna czuć się lepiej, ponieważ znikają zmęczenie i nudności.
Przyrost masy ciała. Z powodu zmian hormonalnych, Twoje ciało przygotowuje się do porodu i można zauważyć, że tyjesz w biodrach, nogach i po bokach. W efekcie możesz czuć się bardziej komfortowo w luźno dopasowanych ubraniach ciążowych.