O mnieJestem młodą mamą i piszę tego bloga dla wszystkich przyszłych rodziców. Staram się gromadzić tu najważniejsze artykuły związane z ciążą, porodem oraz wychowaniem dziecka w pierwszych miesiącach życia. W wolnych chwilach robię sery kozie, co przedstawiam na stosownej stronie.


Tygodnie ciąży:

1 tydzień ciąży

2 tydzień ciąży

3 tydzień ciąży

4 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

8 tydzień ciaży

9 tydzień ciąży

10 tydzień ciaży

11 tydzień ciaży

12 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży


Teksty opisujące kolejne tygodnie ciąży pojawią się niebawem. Dziekuję za Waszą wyrozumiałość :)Dziecko po porodze - artykuły poradnikowe:


Raczkowanie

Chwytanie i rzucanie 

Gaworzenie

Rytm życia niemowlaka

Dlaczego dziecko płacze?

Zabawki niemowlęcia

Zdrowie psychiczne dziecka


Kalendarz ciąży dla Ciebie

Ten szczegółowy kalendarz ciąży poprowadzi Cię przez Twoją ciążę zapewniając informacje istotne dla każdego z jej czterdziestu tygodni. Przeczytaj o tym jak się zmieniasz, jak rozwija się Twoje dziecko i jak nabiera ono kształtów w środku Twojego ciała. Kalendarz ciąży ma 40 tygodni, gdzie za moment poczęcia uznaje się trzeci tydzień.

Ciąża u człowieka trwa 9 miesięcy kalendarzowych i trwa od momentu, gdy komórka jajowa zostanie zapłodniona, aż do narodzin dziecka. Zwykle nie jest możliwe dokładne określenie kiedy doszło do poczęcia, więc liczenie poszczególnych tygodni ciąży jest umowne. Ginekolog może podawać okres ciąży na podstawie znajomości daty wystąpienia ostatniej miesiączki, a zważywszy na 28-dniowy cykl owulacyjny i jajeczkowanie około 7 dnia – przyjmuje się liczbę 40 tygodni. Jednakże jeśli kobieta jest pewna w 100 % kiedy nastąpiło zapłodnienie to może przyjąć, że rozwiązanie nastąpi w 38 tygodniu. Za prawidłową ciążę uważa się więc taką, która jest zakończona porodem między 38 a 42 tygodniem od poczęcia. Na stronie tej przedstawiamy typowy kalendarz ciąży, gdzie pierwszy tydzień rozpoczyna się w dniu wystąpienia ostatniej miesiączki. 

40 tygodniowy kalendarz ciąży dzielimy  również na trzy tzw. trymestry. Każdy trymestr, charakteryzuje wyjątkowy i odmienny wzrost oraz rozwój dziecka, jak też wywołuje inne emocje i uczucia u Ciebie. Przeczytaj co każdy trymestr trzyma w zanadrzu dla Ciebie i rozwijającego się dziecka:
- pierwszy trymestr trwa do pierwszych 13 tygodni ciąży,
- drugi trymestr trwa przez tygodnie od 14 do 26,
- trzeci trymestr trwa od 27 do 40 tygodnia.
Każdy etap ciąży ma coś wyjątkowego do zaoferowania i każdy prawdopodobnie będzie mieć zupełnie inny wpływ na Ciebie w odróżnieniu od dwóch pozostałych – ale bez względu na to, jak są one różne – wszystkie są tak samo ważne.

Kalendarz ciąży – czego możesz oczekiwać w artykułach dotyczących każdego

 z tygodni ciąży?


1. Rozwój Twój oraz Twojego dziecka, czyli jak zwiększa się Twoja macica wraz z rosnącym płodem.


2. Rozwój Twojego dziecka, czyli jak rozwija się i zmienia Twoje dziecko wewnątrz macicy.


3. Jaki wpływ ma ciąża na Ciebie: objawy i najczęstsze niedogodności z nią związane.

4. Informacje żywieniowe: co powinno być jedzone, a czego nie należy jeść w czasie ciąży.

5. Powikłania: możliwe powikłania, które mogą wystąpić w czasie ciąży.

Na stronie tej prezentowane również będą artykuły dotyczące opieki nad Twoim nowonarodzonym dzieckiem w jego pierwszych miesiącach życia. Mam nadzieję, że wiedza tu zebrana będzie pomocna i użyteczna dla wszystkich przyszłym mam.

 • O czym przeczytasz na mojej stronie:

  • kalendarz ciąży
  • 40 tydzień - jak się przygotować?
  • tygodniowy kalendarz ciąży
  • Objawy ciąży
  • jJak założyć i prowadzić kalendarz ciąży?
  • Co to jest kalendarz owulacyjny?