O mnieJestem młodą mamą i piszę tego bloga dla wszystkich przyszłych rodziców. Staram się gromadzić tu najważniejsze artykuły związane z ciążą, porodem oraz wychowaniem dziecka w pierwszych miesiącach życia. W wolnych chwilach robię sery kozie, co przedstawiam na stosownej stronie.


Tygodnie ciąży:

1 tydzień ciąży

2 tydzień ciąży

3 tydzień ciąży

4 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

8 tydzień ciaży

9 tydzień ciąży

10 tydzień ciaży

11 tydzień ciaży

12 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży


Teksty opisujące kolejne tygodnie ciąży pojawią się niebawem. Dziekuję za Waszą wyrozumiałość :)Dziecko po porodze - artykuły poradnikowe:


Raczkowanie

Chwytanie i rzucanie 

Gaworzenie

Rytm życia niemowlaka

Dlaczego dziecko płacze?

Zabawki niemowlęcia

Zdrowie psychiczne dziecka


Gruchanie, gaworzenie i wymawianie pierwszych słów przez niemowlę

Gruchanie, gaworzenie i wymawianie pierwszych słów przez niemowlę

Od pierwszych chwil swojego życia dziecko wydaje dźwięki. Zrazu nazywamy tę czynność gruchaniem (przewija się tu głównie dźwięk ggg…), potem gaworzeniem, kiedy zaczynają się owe dźwięki różnicować, wreszcie dziecko zaczyna gaworzyć sylabami, odpowiadając nam na nasze odezwanie się. Pobudzane przez nas wymawia coraz więcej różnych sylab powtarzając je z całą satysfakcją i przysłuchując się bacznie swojemu głosowi. Wreszcie powstają z owych sylab pierwsze słowa, takie jak mama, tata czy baba, niekoniecznie jeszcze związane prawidłowo z daną osobą, ale odnoszące się jednak już zwykle tylko do ludzi. Do nas dorosłych będzie należało prostowanie, demonstrowanie i tłumaczenie, które słowo należy łączyć, z którą z najbliższych dziecku osób. Oczywiście słowo to w pierwszych miesiącach drugiego roku życia oznacza o wiele więcej niż tylko nazwę danej osoby. W słowie tym dziecko w tym czasie wyraża całe zdanie, bądź oznajmujące, bądź pytające lub wyrażające jakąś prośbę czy żądanie.

gaworzenie, gruchanie a-kuku sklepAle zdarza się, że w tym właśnie czasie rozszczebiotane dziecko raptem nam milknie. Trzeba zwrócić uwagę, czy nie jest to okres intensywnej nauki chodzenia samodzielnego? Jeśli tak — dziecko zamilkło prawdopodobnie z nadmiaru wrażeń związanych ze zdobywaniem sprawności swobodnego poruszania się w przestrzeni. Można też to tłumaczyć tym, że pochłonięte doskonaleniem tak pasjonującej, a jednocześnie niełatwej funkcji jak czynność chodzenia, „nie ma czasu” na czynne ćwiczenie innej czynności, a więc w tym przypadku — mowy.
Ale w mowę naszą wsłuchuje się pilnie. I oto po kilku tygodniach czy miesiącach, kiedy to umiejętność chodzenia przestanie mu sprawiać trudności, przystąpi znów do wzbogacania swojego języka popisując się nowymi wyrazami, w tym szczególnie chętnie — dźwiękonaśladowczymi (np. miau, hau, tutut itp.). Ale jest to już zaawansowany drugi rok życia.