O mnieJestem młodą mamą i piszę tego bloga dla wszystkich przyszłych rodziców. Staram się gromadzić tu najważniejsze artykuły związane z ciążą, porodem oraz wychowaniem dziecka w pierwszych miesiącach życia. W wolnych chwilach robię sery kozie, co przedstawiam na stosownej stronie.


Tygodnie ciąży:

1 tydzień ciąży

2 tydzień ciąży

3 tydzień ciąży

4 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

8 tydzień ciaży

9 tydzień ciąży

10 tydzień ciaży

11 tydzień ciaży

12 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży


Teksty opisujące kolejne tygodnie ciąży pojawią się niebawem. Dziekuję za Waszą wyrozumiałość :)Dziecko po porodze - artykuły poradnikowe:


Raczkowanie

Chwytanie i rzucanie 

Gaworzenie

Rytm życia niemowlaka

Dlaczego dziecko płacze?

Zabawki niemowlęcia

Zdrowie psychiczne dziecka


Chwytanie i rzucanie przedmiotów

Chwytanie i rzucanie przedmiotów

Nasz malec początkowo woli śledzić tylko wzrokiem oddalające i przybliżające się przedmioty, a nie chwytać. Ale kiedy w wieku 3—4 miesięcy włożymy mu do rączki jakiś mały przedmiot, będzie go mocno ściska! w swych paluszkach i zasmakuje w tym tak dalece, że już o miesiąc później będzie chętnie sam sięgał po zabawki i badał je — obmacując, oblizując, oglądając na wszystkie strony i przysłuchując się ich dźwiękom. Z czasem potrafi bawić się nie jedną, a dwoma zabawkami naraz, postukując nimi o siebie. I oto przyjdzie chwila, kiedy to zamiast przygarniać je do siebie, zacznie z wielką energią wyrzucać je za poręcz łóżka czy kojca. kontrastowe książeczki sklep a kuku
Wyrzucanie to nie oznacza bynajmniej chęci pozbawienia się zabawek, to tylko nowa forma zabawy — rzucanie i śledzenie, gdzie się potoczy zabawka oraz jakie przy tej czynności wydaje dźwięki. Ale cóż — w takiej sytuacji w łóżeczku po chwili zostaje sam bez zabawek, zdany tylko na ssanie palców czy skubanie rogu poduszki. Tymczasem w kojcu — sytuacja jest lepsza. Przez pręty kojca można doskonale sięgać raz i drugi i dziesiąty po wyrzucony klocek czy grzechotkę i zabawę rozpocząć od nowa. Nie będzie czasu na nudę.

Dlatego też warto jest zakupić kojec, w którym całe drugie półrocze dziecko może przebywać bezpiecznie w czasie swoich zabaw, dając jednocześnie spokój i wolny czas dorosłym.


Oczywiście wszystko ma swój kres. Także i dziecko, zrazu szczęśliwe w kojcu z zabawkami, będzie miało po pewnym czasie dość swej samotnej zabawy i zapragnie bezpośredniego kontaktu z dorosłym. Kontaktu zarówno słownego, jak też i zabawowego.
Wiemy wszyscy, jak ten codzienny, bliski i serdeczny nasz kontakt z dzieckiem jest ważny dla jego prawidłowego rozwoju: nasza głośno wyrażona pochwała dla jego wyczynów zabawowych pobudza je do dalszych, a nasz okrzyk zachwytu nad jego pierwszymi przejawami samodzielności (np. stawianie pierwszych samodzielnych kroków) — dodaje mu pewności siebie, odwagi i stanowi zachętę do dalszych prób w tym kierunku. 

Wreszcie nasza wspólna zabawa z niemowlęciem jest dla niego źródłem nowych radosnych przeżyć i pomysłów godnych naśladowania. Toteż nie przeoczymy tych wszystkich chwil, w których możemy się z naszym maleństwem pobawić, pośmiać, porozmawiać.dziecko chwyta i rzuca
Nie zawsze musza one być z góry zaplanowane chociaż i takie powinny się znaleźć w naszym rozkładzie dnia. Pamiętajmy, że także i podczas czynności pielęgnacyjnych, jak np. przewijanie, kąpiel, ubieranie i rozbieranie niemowlęcia w związku ze spacerem, układaniem do snu czy posiłkiem — doskonale możemy nawiązywać i podtrzymywać ów bliski, przyjacielski kontakt z nim. Musimy tylko podczas tych czynności pielęgnacyjnych nie śpieszyć się, nie denerwować się, a wówczas znajdzie się także czas na kształcącą zabawę i wesołą rozmowę z naszym malcem.